Alice in Warsawland: "A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?"

piątek, 20 września 2013

"A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?"


Rzucili pracę i stabilne życie, żeby spełniać marzenia. Wyjechali z Polski, imają się czysto zarobkowych zajęć, by prowadzić mniej skomplikowane życie. Wreszcie czują się szczęśliwi. Bohaterowie.”

Każdy z nas łyka tego typu historie bardziej zachłannie niż wynurzający się na powierzchnię nurek głębinowy powietrze. Powtarzamy obiegową opinię, że wiele trzeba było odwagi, aby postawić wszystko na jedną kartę i przebojem zmienić swoje dotychczasowe życie. Podziwiamy ludzi, którzy w spektakularny sposób realizują swoje marzenia. Zazdrościmy im charyzmy, środków, wyobraźni. Ja nie jestem tu wyjątkiem, też tak czuję, tylko jednocześnie mam wątpliwość czy zwiedzanie świata kosztem siedzenia w dusznym biurze to prawdziwy powód do podziwu? Do zazdrości tak, ale do podziwu? Czy prawdziwej odwagi nie wymaga od nas właśnie decyzja o życiu poddanym mniejszej lub większej rutynie? Bo nie oszukujmy się, zwiedzanie świata jest jednak znacznie ciekawsze i chyba nikogo nie trzeba do tego zachęcać, a wytrwałość w biurowej rzeczywistości to dopiero szlifowanie siły charakteru.

Codziennie w drodze do pracy mijam Dworzec Centralny. Przechodzą
c przez podziemia widzę podróżnych, ich bagaże, bilety, paszporty. Wysłuchuję informacji kolejowej i przysięgam, że nie ma dnia w którym nie myślałabym o rzuceniu wszystkiego i ucieczce. Codziennie chcę wsiąść do przysłowiowego pociągu byle jakiego i przełamać rutynę pobudek o 7:15. Pojechać gdziekolwiek, byle dalej stąd, bo wszędzie przecież jest dobrze, gdzie nas nie ma. Co ciekawe, ja szczerze lubię swoją pracę, ba, prawdopodobnie to moja najfajniejsza praca jaką kiedykolwiek wykonywałam. Lubię w niej wszystko i wszystkich, nie denerwuje mnie praktycznie nic. Mimo tego nie potrafię uciszyć w głowie tych głosików, które raz nieśmiało, innym razem całkiem zdecydowanie powtarzająWyjedź!”.

Zastanawiam się
 czasem, czy gdybyśmy urodzili się w innym czasie i miejscu to czy bylibyśmy innymi osobami? Niepoliczalny zbiór możliwości nęci, robiąc bardziej wrażliwym ludziom dziurę w mózgu, uniemożliwiając im dokonywanie wyborów. Bo przecież, gdy nic nie jest pewne, wszystko jest możliwe… Wielu z nas marzy o czystym rozdaniu. O nowym początku, w którym nie ma ograniczeń, a każda decyzja jest możliwa. Obiecujemy sobie, że mając drugą szansę wykorzystalibyśmy ją do cna, nie marnując ani chwili. Łudzimy się, że dokonywalibyśmy tylko właściwych wyborów. Smutno nam, że życie szybko ucieka, a my uwikłaliśmy się w zobowiązania. Albo wręcz przeciwnie, że nic nas nigdzie nie trzyma i nie możemy zapuścić korzeni. Pełna ambiwalencja uczuć rozdziera nam głowę.

Czy do obowią
zków, rutyny i "dorosłego" życia można się przyzwyczaić? A może ludzie dzielą się na dwa rodzaje - na tych spokojnych, którzy trochę bezrefleksyjnie, a trochę dojrzale i zdrowo biorą każdy dzień takim jakim jest i na tych wiecznie niespokojnych duchów, którzy będąc w jednym miejscu, chcieliby być jednocześnie w innym? Sama zadaję sobie to pytanie, przeglądając jednocześnie promocje biletów lotniczych na koniec świata…

3 komentarze:

 1. To własnie wbite od dzieciństwa schematy powodują, że widzisz taką zależność. Odkąd miałaś 6 lat jesteś poddana rutynie. Popatrz na przeciętnego 6-cio latka, jego zasadą jest Ruch. Ta zasada właśnie w tym wieku zostaje poddawana żmudnej obróbce. Wypracowaniu rutyny. Siedzenia w ławce, trzymania precyzyjnych narzędzi pisrskich. Zaczyna się powoli ale już w drugiej klasie wszystkie schematy zostają wryte w ciało i umysł na trwałe. Rutyna, powtarzalność, zaprzeczanie potrzebom ciała, ograniczanie umysłu do definicji.
  Nie twierdzę jednocześnie, że Ci którzy wyjeżdżają, bo to jest przedmoitem Twojej wypowiedzi, są inni, lepsi. Pytanie zawsze rozgrywa się o intencje. Podróż jest dla większości ludzi wewnętrzną potrzebą znalezienia kontaktu z sobą samym. Niezaspokojona potrzeba ruchu, niewypowiedziane ja.
  To nie jest proces: kupuję bilety i jadę. To jest proces wewnętrzny: wyjeżdżam, bo muszę, bo tego potrzebuję.
  Zauważ: podstawowa zasada życia to zmiana. Każdy dzień, każda chwila jest inna. Nawet jeśli powtarzasz czynności, to one są codziennie inne... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, to chyba prawda. Cywilizowane życie mało ma wspólnego z pierwotnymi potrzebami.

  OdpowiedzUsuń