Alice in Warsawland: "Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota."

środa, 22 czerwca 2011

"Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota."


Robi to na mnie wrażenie za każdym razem! Ilekroć słyszę zaściankowe wypowiedzi dotyczące zwierząt, włos jeży mi się na skórze. Czoło marszczy mi się do granic możliwości jak przychodzi mi słuchać wypowiedzi ludzi o tym jakie zwierzęta (zwykle pada na koty) są głupie, zbędne, śmierdzące i przede wszystkim, nie mają uczuć. Nie wiem czy to kwestia wychowania, religii, otoczenia czy upośledzenia myślowego sprawia, że niektórzy ludzie oprócz swojego gatunku, nie szanują już żadnego innego. Szczerze mnie to przeraża.

Problem bezdomnych zwierząt w miastach jest z roku na rok większy. Koty lęgną się w piwnicach, śmietnikach, na działkach. Podobny problem dotyczy psów. Kwestia ta mogłaby być prosto rozwiązana poprzez wprowadzenie sterylizacji i kontroli urodzeń. Skoro w Danii się to udało, dlaczego w Polsce miałoby się nie powieść? Dzięki temu uniknęlibyśmy topienia kociaków w rzekach, porzucania psów w lasach lub przemocy fizycznej skierowanej wobec zwierząt. Naprawdę nie wiem skąd w tych tępych ludzkich mózgach wzięło się przekonanie, że zwierzęta nie potrafią odczuwać bólu, straty, zdrady. Że nie potrafią się uśmiechać, płakać czy odczuwać radość. Że są nieprzydatne i głupie. Ciekawe dlaczego nikt tak nie mówi o ludziach niepełnosprawnych, którzy często nie różnią się wiele od warzyw. Dlaczego tych ludzi nikt nie zlikwiduje, tak jak wielu chciałoby zlikwidować niechciane zwierzęta? Bo jeśli wytłumaczeniem ma być fakt wyższej lokaty na szczeblach ewolucji to jest to śmiechu warte.

Wiem, że przemoc i obojętność wobec zwierząt ze strony zwierząt Homo Sapiens nigdy się nie skończy, ale mam nadzieję, że chociaż ciemnogród umysłowy będzie malał. Coraz więcej ludzi adoptuje bezpańskie psy i koty i przekonuje się, że wszystkie stereotypy, którymi dotychczas myśleli to bujdy. Nie wiem czy jest to chwilowy trend czy rzeczywista zmiana w sposobie myślenia, ale podoba mi się i napawa mnie nadzieją. Zwierzęta potrafią dać ludziom tak wiele, warto, żebyśmy w końcu się odwdzięczyli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz